Wady i zalety biurek regulowanych – poznaj metodę na efektywną pracę

0
4827
biurka regulowane elevodesk

Przeciętny człowiek w pozycji siedzącej spędza obecnie znacznie więcej czasu niż to miało miejsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Na efekty takiego stylu życia zazwyczaj nie musi czekać długo – bóle kręgosłupa i problemy z krążeniem to tylko wierzchołek góry lodowej. Choć nie możemy zmienić charakteru swojej pracy, możemy zminimalizować negatywne skutki, które jej towarzyszą – sposobem na osiągnięcie tego celu jest inwestycja w biurka regulowane.

Spis treści:
1. Dlaczego odpowiednio dobrane biurko może zmienić nasze życie?
2. Biurka z regulowaną wysokością – dlaczego zainteresowanie nimi rośnie?
3. Najważniejsze cechy biurek z regulowaną wysokością
4. Sposoby użytkowania regulowanego biurka
5. Wady i zalety regulowanych biurek

Dlaczego odpowiednio dobrane biurko może zmienić nasze życie?

Osoby, które nigdy dłużej nie pracowały przy biurku nie zdają sobie sprawy z problemów, które wiążą się z takim zajęciem. W niektórych środowiskach uchodzi ono wręcz za niezwykle lekkie. Niestety wbrew powszechnym mniemaniom spędzanie długich godzin przed komputerem, dodatkowo w pozycji siedzącej bardzo negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Siedzący tryb życia jest jedną z przyczyn licznych chorób cywilizacyjnych. Musimy zdawać sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie tego zmienić wybierając się trzy razy w tygodniu na siłownię lub tańce.

Siedząc przy biurku przez osiem godzin, a często nawet dłużej narażamy się na takie dolegliwości jak:

 • choroba niedokrwienna serca,
 • cukrzyca,
 • podwyższenie poziomu złego cholesterolu,
 • nadciśnienie,
 • spowolnienie metabolizmu,
 • urazy mięśni,
 • bóle kręgosłupa,
 • chroniczne zmęczenie,
 • otyłość,

Części z tych schorzeń jesteśmy w stanie zapobiec, jeśli przynajmniej od czasu do czasu zdecydujemy się wstać. Pomimo, że nie możemy przerwać pracy, przynajmniej chwilowa zmiana pozycji na stojącą jest w stanie poprawić stan naszego zdrowia i samopoczucia. Wiarygodne badania pokazują, że pracownicy biurowi, którzy przez część czasu mogą wykonywać swoje obowiązki zawodowe na stojąco są znacznie efektywniejsi i bardziej zmotywowaniu do pracy.

Kiedy stoimy mięśnie są bardziej aktywne, niż gdy przebywamy w pozycji siedzącej. Już samo to sprawia, że nasze samopoczucie radykalnie się poprawia i mamy więcej energii. Dodatkowym bonusem jest fakt, że podczas stania spalamy więcej kalorii niż podczas siedzenia. Choć w perspektywie jednego dnia korzyści nie wydają się specjalnie duże, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że na przeciągu lat taki styl pracy zmniejsza ryzyko wystąpienia wad postawy, chorób nowotworowych i zawałów serca. Z powyższych względów biurka regulowane wydają się znakomitą inwestycją w zdrowie.

Biurka z regulowaną wysokością – dlaczego zainteresowanie nimi rośnie?

popularność biurek z regulowanym blatemWspółczesne społeczeństwo ma coraz większą świadomość w jaki sposób długotrwałe nawyki pracy wpływają na ludzkie zdrowie i samopoczucie. Dodatkowo pracodawcy zobowiązani są do zapewnienia swoim pracownikom komfortowych warunków pracy. Stosowanie zasad ergonomii jest jednym z narzuconych prawnie obowiązków pracodawców wobec podwładnych. Wszystko to sprawia, że biurka regulowane są coraz częstszym nabytkiem zarówno większych, jak i mniejszych przedsiębiorstw.

Wymogi prawne nie są jedynym powodem, dla którego wiele firm wybiera biurka z regulowaną wysokością. Pracodawcy, którzy decydują się na taki krok widzą wyraźną poprawę efektywności pracowników, co przekłada się na jakość funkcjonowania ich biznesu.

Kolejną, niezwykle ważną kwestią jest fakt, że przy regulowanym biurku może pracować wielu ludzi. Będzie ono wygodnym stanowiskiem pracy dla osób o zróżnicowanym wzroście. Pracownik, który przychodzi do biura może szybko i bez problemu przystosować biurko do swoich potrzeb, co jest niemożliwe w przypadku tradycyjnych mebli.

Najważniejsze cechy biurek z regulowaną wysokością

regulacja wysokości biurkaAktualnie w sklepach bez problemu znajdziemy biurka regulowane, które spełniają oczekiwania najbardziej wymagających pracowników. Dobrym przykładem wysokogatunkowego produktu tego typu jest  biurko z elektryczną regulacją wysokości – Elevo Grande. Jedną z ważniejszych cech tego wyrobu jest wyjątkowo szeroki zakres regulacji wysokości, który wynosi od 58 do 123 cm. Ta funkcja sprawia, że biurko będzie komfortowym miejscem do pracy zarówno dla osoby bardzo niskiej, jak i wyjątkowo wysokiej, co jest szczególnie istotne w miejscach, gdzie rotacja pracowników jest duża.

Dzięki elektrycznej regulacji wysokości dostosowanie go potrzeb konkretnej osoby zajmuje niewiele czasu i jest niezwykle proste. Co ważne dla pracy w biurze – urządzenie posiada funkcję zapamiętywania trzech wysokości. Dzięki temu pracownicy nie muszą każdorazowo ustawiać go na nowo. Producent oferuje biurka z blatem w dwóch wymiarach, dzięki czemu łatwiej jest wybrać takie, które będzie najlepiej pasowało do konkretnej przestrzeni biurowej.

Inną wartą uwagi, choć nie kluczową cechą jest elegancka, minimalistyczna estetyka mebla. Stonowane kolory i prosta budowa sprawiają, że nowoczesne biurko będzie znakomicie prezentowało się w pomieszczeniach o rozmaitym wystroju.

Sposoby użytkowania regulowanego biurka

Zakup biurka z regulowaną wysokością to dla wielu osób niewątpliwie dobry wybór, który podniesie efektywność pracy i rozwiąże problemy zdrowotne powstałe w efekcie długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Zanim rozpoczniemy korzystanie z biurka warto opracować strategię, która pomoże nam czerpać z niego jak najwięcej korzyści. Jedną z głównych zasad jest to, że praca przy takim biurku nie powinna odbywać się jedynie na stojąco. Należy mieć świadomość, że długotrwałe stanie, podobnie jak siedzenie godzinami nam nie służy. Co więcej może powodować wiele przykrych dolegliwości, do których należą między innymi:

 • zmęczenie mięśni,
 • opuchlizna nóg i stóp,
 • bóle kręgosłupa (zwłaszcza w dolnym jego odcinku),
 • czy żylaki.

Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku zmienianie pozycji z siedzącej na stojącą. Jeżeli do tej pory prowadziliśmy typowo siedzący tryb życia, nie powinniśmy od razu przerzucać się na długotrwałe stanie. Nowy styl pracy dobrze jest wprowadzać stopniowo. Przykładowo po godzinie siedzenia można wstać na piętnaście minut, żeby następnie usiąść znowu.

Wady i zalety regulowanych biurek

Biurka z regulacją wysokości należą do bardzo ciekawych produktów, które mogą w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy jakości pracy biurowej. Nie oznacza to, że ich wybór jest zawsze wskazany. Wadą takiego biurka jest niewątpliwie bardzo wysoka (w porównaniu do tradycyjnych mebli) cena. Oczywiście przy intensywnym użytkowaniu koszty nie wydają się już tak astronomiczne, gdyż profity z posiadania biurka zdecydowanie wynagradzają większe nakłady finansowe. Warto natomiast zastanowić się nad zakupem w sytuacji, kiedy nasi pracownicy nie spędzają długich godzin w pozycji siedzącej, a przy komputerze pracują jedynie okazjonalnie. Wówczas większy wydatek wydaje się zbędny.

Dużym atutem biurek takich producentów jak Elevodesk jest solidne wykonanie, które pozwala na lata bezproblemowego użytkowania. Funkcjonalne meble będą znakomitym wyborem zarówno do firmy, jak i do domu. Pracownicy biurowi z pewnością docenią je za płynną regulację wysokości, a także funkcję zapisywania ustawień, dzięki której przygotowanie biurka do pracy jest kwestią zaledwie kilkudziesięciu sekund.

 

4.6/10 - (11 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here