Jak schudnąć bez diety? – 10 najskuteczniejszych porad!

0
4385

Dieta ciągle kojarzy nam się z ograniczeniami, głodem i kontrolą.  Jest to błędne przekonanie, które prowadzi do tego, że odchudzanie, zmiana nawyków i zdrowszy tryb życia, kojarzą się z ciągłym byciem na diecie. A właśnie słowo dieta powinno oznaczać styl życia, a nie czasowe ograniczanie w jedzeniu. Jak bezboleśnie schudnąć bez katorżniczego planu żywieniowego?

  1. Nakładaj porcje na mniejszy talerz.

Pół hamburgera- mniejszy posiłekIm mniejszy talerz, tym mniejsza porcja się na nim znajdzie. Wśród sposobów na zrzucenie kilku kilogramów jest to jeden z lepszych. Ograniczenie każdej porcji jedzenia o połowę, pozwoli na bezpieczne zmniejszenie ilości dostarczanych kalorii. Dzięki temu możesz jeść większą część produktów, które gościły na Twoim stole do tej pory. Eksperci podpowiadają również, że dobrze jest, żeby talerze na których podajesz jedzenie były koloru niebieskiego. Nasz mózg na talerzu w takim kolorze, odbiera potrawy jako mnie atrakcyjne wizualnie. Dzięki temu szybciej pobudza ośrodek sytości, a nam odechciewa się jeść.

  1. Jedz powoli i uważnie.

Jedz powoli i uważnieUważność to rzadko spotykana cecha wśród ludzi XXI wieku. Żyjemy szybko i często nie zastanawiamy się nad tym co jemy, jakiej to jedzenie jest jakości oraz jakiej wielkości są porcje. Wiele kursów jest nastawionych na mindfulness. Chodzi o to, żeby zwolnić i jeść bardzo uważnie. Przeżuwać jeden kęs kilkanaście razy. Poczuć smak potrawy, a nie połykać wszystko w całości. Wyłącz telewizor i odłóż komórkę. Skup się tylko i wyłącznie na posiłku. Poprzez dokładne przeżuwanie poprawi się przemiana materii, ponieważ trawienie pokarmu rozpocznie się już w jamie ustnej, dokładnie rozdrobnione trafi do żołądka na kolejny etap. A porcje, które zjadasz będą o wiele mniejsze. Żeby w mózgu włączył się ośrodek sytości potrzeba około 20 minut. Staraj się, żeby każdy posiłek trwał właśnie tyle. Jeżeli zjesz posiłek szybko i czujesz, że nadal jesteś głodna, nie dokładaj sobie od razu jedzenia tylko zaczekaj chwilę, aż ciało wyśle informację do mózgu, że pożywienie zostało dostarczone.

  1. Zjedz sałatkę przed każdym posiłkiem.

Zjedz sałatkę przed posiłkiemJesz jak typowa Polka. Mięso, ziemniaki i sałatka. Na zmianę. Zmień kolejność i najpierw zjedz całą sałatkę. Kiedy Twój żołądek napełni się nieco warzywami, zmieści o wiele mniej tego, co znajduje się na Twoim talerzu. Możesz taki trick stosować przed każdym posiłkiem. Dzięki temu wyrobisz sobie nawyk jedzenia większej ilości warzyw, dostarczysz dużą porcję błonnika i zaczniesz tracić na wadze.

  1. Czytaj etykiety.

czytaj etykietyMocno przetworzona żywność bardzo spowalnia metabolizm. Organizm nie rozumie dlaczego pożywienie zostało dostarczone,a wraz z nim nie ma potrzebnych witamin i minerałów.  To co zostało przyswojone przetwarza na tkankę tłuszczową i alarmuje mózg, że potrzebna jest kolejna porcja, bo podstawowe potrzeby nada nie zostały zaspokojone. Wybieraj więc tylko te produkty, które są tego warte. Bez zbędnych substancji konserwujących, tłuszczów trans, czy wzmacniaczy smaku. Kupuj to co lubisz, ale wybieraj zdrowsze wersje tych produktów.

  1. Wymień stare no nowe.

Zmień stare na noweNaucz się jeść tylko to co przynosi C korzyść. Nie musisz rezygnować ze wszystkiego, żeby schudnąć, ale wdrażaj powoli nowe nawyki związane z jedzeniem. Z czasem organizm sam zacznie się domagać większej ilości warzyw, owoców, zdrowych węglowodanów i białka. Praca nad nawykami jest bardzo ważna. Jeżeli nie chcesz być cyklicznie na niskokalorycznych dietach, zacznij małymi krokami zmieniać swoją świadomość dotyczącą jedzenia. Przestań postrzegać jedzenie w kategoriach złe i dobre, a zacznij wybierać takie, które daje Ci jakąś korzyść częściej niż te, które są tylko pustymi kaloriami.

  1. Stosuj Skandynawski system jedzenia słodyczy.

SłodyczeSkandynawowie to od wielu lat najszczęśliwsi ludzie na świecie. Jak to możliwe, kiedy zima trwa u niż 8 miesięcy, a słońca jest jak na lekarstwo? Otóż są oni bardzo aktywni fizycznie. Wybierają taki sposób na ruch, który sprawia im radość. Jeżdżą na rowerach, spacerują, biegają i pływają. Cieszą się z każdego momentu na powietrzu. Starają się nie żyć w stagnacji. Uwielbiają również nagradzać się po wysiłku fizycznym czymś słodkim, ale nigdy samotnie, a w towarzystwie przyjaciół lub bliskich. Kiedy masz ogromną chęć na coś słodkiego, zrób wszystko, żeby na nie zasłużyć. Zmęcz się fizycznie. Poćwicz, tańcz, wyjdź na rower. A potem bez wyrzutów sumienia sięgnij po małe „co nie co”.

  1. Poznaj metodę Gabriela.

Metoda gabrielaOstatnio bardzo znana stała się „metoda Gabriela” na zrzucanie zbędnych kilogramów bez katowania się dietą. Jest to mężczyzna, który dzięki swoim wypracowanym sposobom pozbył się 100 kilogramów. Według niego żeby schudnąć należy słuchać swojego ciała. Jeżeli ciągle masz ochotę na niezdrowe jedzenie, organizm widocznie go potrzebuje. Namawia on, żeby stopniowo wprowadzać jedzenie, konkretne, odżywcze i z czasem ciało samo będzie chciało go więcej.

  1. Twoje ciało chce być grube, czyli teoria Gabriela.

RelaksJon Gabriel w swojej książce wysunął teorię, że móżdżek czyli najstarsza część naszego mózgu (nazwa używana w książce to gadzi mózg), kontroluje w naszym organizmie wszystko włączając w to tycie i chudnięcie. Jego zdaniem jeżeli móżdżek dostaje informacje o niebezpieczeństwie  zaczyna gromadzić tkankę tłuszczową w celu ochrony. A dostaje je codziennie w postaci stresu. Codzienne afirmacje i relaksacja powinna poprawić nasz kontakt z ciałem, zachęcając je do tego, żeby zaczęło chudnąć. Żadne diety nic nie dadzą dopóki nie znajdziemy przyczyny emocjonalnej utrzymywania się wysokiego poziomu tkanki tłuszczowej. Czyli innymi słowy, jeżeli ciało chce być grube to będzie. Zapytaj siebie co być może jest przyczyną tego, że ciągle nie możesz schudnąć.

  1. Pij odpowiednią ilość wody.

szklanka wody i butelkaPicie dużej ilości czystej wody wspomaga oczyszczanie organizmu, tym samym zapobiega powstawaniu wolnych rodników oraz stanów zapalnych. Im ich mniej tym proces odchudzania przebiega sprawniej. Jeżeli chcesz unikać stosowania diet odchudzających czy oczyszczających warto wyrobić sobie nawyk sięgania po szklankę wody kilka razy dziennie.

  1. Po każdym posiłku zrób sobie krótki spacer.

Spacer po posiłkuSpacer po posiłku wspomaga jego trawienie. Nawet jeżeli będzie to bardzo krótki kilkunastominutowy marsz, będzie to o wiele lepsze, niż leżenie po jedzeniu na kanapie. Kiedy zdecydujesz po sowitym obiedzie udać się na drzemkę zamiast być aktywnym fizycznie, organizm skupi się w połowie na śnie, a w połowie na trawieniu, a chodzi o to, żeby całą swoją energię poświęcił na jak najszybszym rozłożeniu dostarczonego pożywienia i wykorzystaniu go jako dodatkowe zasoby energii niż gromadzenie go w postaci tkanki tłuszczowej.  Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, ile korzyści może dać zwykły spacer.

Jak schudnąć bez diety – podsumowanie

Od wielu lat szukamy sposobów na to, aby odchudzić się bez diety. Bardzo pomocnych jest kilka prostych zmian opisanych powyżej. Zawsze lepiej jest wprowadzać zmiany na stałe do naszego życia, dzięki temu zbędne będzie wprowadzanie jakichkolwiek drastycznych diet, które obciążają i wyniszczają organizm.

6.5/10 - (2 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here