Ostropest plamisty – właściwości lecznicze, zastosowanie i przeciwwskazania

0
3546

Ostropest plamisty to roślina wywodząca się z rejonów Morza Śródziemnego, która ze względu na niskie wymagania glebowe rozpowszechniła się w całej Europie. Osoby, które słyszały co nieco o ostropeście plamistym prawdopodobnie kojarzą go z leczeniem wątroby. I słusznie – współcześnie roślina ta wykorzystywana jest przede wszystkim do regeneracji komórek tego narządu. Choć lista jej zastosowań na wątrobie się nie kończy. Ostropest przyda się nam w leczeniu zapalenia dróg żółciowych, leczeniu woreczka żółciowego, nadkwasocie, wzdęciach i zgadze. Jest pomocny również w łagodzeniu uporczywych bólów migrenowych i menstruacyjnych. Ostropest jest świetną alternatywą dla wielu leków przepisywanych na receptę. Jego działanie jest silne, a jednocześnie nie wywołuje przykrych efektów ubocznych. Roślina ta znajduje ponadto zastosowanie w kosmetyce.

Ostropest plamisty – właściwości lecznicze

Za niezwykłe właściwości lecznicze ostropestu plamistego odpowiada sylimaryna, która znajduje się w większości w owocni i łupinie rośliny. Jest ona kompleksem flawonolignanów, czyli substancji, które chronią miąższ wątroby i nerek przed wpływem toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Dodatkowo flawonolignany pomagają tym narządom w regeneracji. Co bardzo istotne sylimaryna posiada właściwości wypłukujące z organizmu wolne rodniki, dzięki czemu jest w stanie zapobiegać nowotworom. W ostropeście znajdziemy również garbniki, fitosterole, a także aminy biogenne.

Współcześnie ostropest dostępny jest pod wieloma postaciami. Mamy możliwość zakupu nasion tej rośliny, dostępny jest także gotowy proszek. Ostropest jest składnikiem wielu leków, których celem jest odtruwanie organizmu i ochrona wątroby. Jeżeli chodzi o skuteczność – zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zakup nasion ostropestu ze sprawdzonego źródła, a następnie samodzielne ich zmielenie. W przypadku leków należy liczyć się z faktem, że będą one zawierały wiele dodatkowych, niekoniecznie potrzebnych nam substancji.

W czym pomaga ostropest plamisty?

Lista zastosowań ostropestu plamistego jest długa. Przede wszystkim działa on ochronnie na miąższ wątroby i nerek, a ponadto wspomaga regenerację tych narządów. Co ciekawe jest on skuteczny nawet w przypadku zatrucia mykotoksyną muchomora sromotnikowego. Znacznie częściej używa się ostropestu w przypadku zniszczeń wywołanych przez alkohol, czy niektóre leki. Zawarta w ostropeście sylimaryna wspomaga regenerację organizmu podczas leczenia chorób nowotworowych czy antybiotykoterapii.

Sylimaryna jest niezwykle silnym przeciwutleniaczem, dlatego okaże się skuteczna w profilaktyce nowotworów, zwłaszcza raka wątroby. Ostropest jest z dobrymi efektami stosowany w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C. Zapobiega również marskości wątroby, a także stłuszczeniu się tego narządu. Co ciekawe regularne spożywanie tej rośliny obniża poziom cholesterolu we krwi.

Wywodzący się z rodziny astrowatych ostropest plamisty obniża poziom bilirubiny, dlatego jest wskazany przy żółtaczce. Powinny sięgać po niego również osoby cierpiące na zapalenie woreczka żółciowego, kamicę żółciową, czy też zapalenie dróg żółciowych.

Ostropest jest wskazany w profilaktyce cukrzycy, jako, że wykazuje działanie obniżające poziom cukru we krwi.

Po ostropest plamisty powinny sięgać również osoby intensywnie pracujące umysłowo. Regularnie stosowany przyczynia się on do poprawy pracy mózgu, a dzięki zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 i antyoksydantów opóźnia procesy starzenia tego narządu.

Ostropest polecany przy problemach trawiennych

Wszechstronny ostropest plamisty jest bezpiecznym, a jednocześnie bardzo skutecznym środkiem na dolegliwości układu trawiennego. Warto wykorzystać go przy nadkwasocie, zgadze czy braku łaknienia. Regularna suplementacja ostropestu zapobiega występowaniu wzdęć. Dzięki składnikom aktywnym zawartym w tej roślinie można również zapobiec krwawieniom z jelita grubego.

Działanie przeciwbólowe ostropestu plamistego

Liczne badania pokazują, że ostropest jest pomocny przy leczeniu bólu o różnym natężeniu. Dzięki niemu można w bezpieczny sposób załagodzić między innymi bóle migrenowe. Ostropest jest rośliną cenioną przez kobiety, których problemem są silne bóle menstruacyjne. Oprócz tego jest on w stanie wyregulować czas krwawienia menstruacyjnego.

Ostropest plamisty – Zastosowanie w kosmetyce

Z punktu widzenia kosmetologii najważniejszy jest olej pozyskiwany z ostropestu. Zawiera on między innymi 53% kwasu linolenowego, a także niewielkie ilości sylimaryny. Olej można stosować samodzielnie – bezpośrednio na skórę, może być on również składników kremów, balsamów czy maseczek. Kosmetyki z dodatkiem ostropestu plamistego mają silne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu opóźniają procesy starzenia się skóry. Mogą one naprawiać uszkodzenia powstałe w wyniku działania promieniowania słonecznego, stymulują również produkcję kolagenu i elastyny. Preparaty z dodatkiem ostropestu łagodzą stany zapalne skóry, przyspieszają gojenie się ran, wykazują także działanie wybielające (obniżają stężenie melaniny w skórze). Ostropest jest skuteczny w leczeniu łuszczycy. Co istotne preparaty stworzone na bazie ostropestu działają antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Jak stosować ostropest plamisty?

Jeżeli zdecydujemy się na kurację ostropestem plamistym, powinniśmy zakupić nasiona tej rośliny, które współcześnie są powszechnie dostępne. Nasiona należy zmielić (nie poleca się kupowania już zmielonego ostropestu, gdyż w takiej postaci bardzo szybko traci on swoje właściwości lecznicze). Optymalna dawka to dwie do trzech łyżeczek dziennie, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Zmielony ostropest możemy dodawać do herbaty lub przygotowywać na jego bazie napar. Równie dobrymi sposobami na włączenie tej rośliny do naszej diety jest posypywanie nią kanapek, czy dodawanie do jogurtów i sałatek. Ostropest jest neutralny w smaku, co sprawia, że nie wpływa na walory smakowe potraw.

Ostropestu plamistego – przeciwwskazania

Choć kuracja ostropestem plamistym dla większości osób jest w pełni bezpieczna, zrezygnować z niego powinny kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią. Nie jest on polecany również osobom cierpiącym z powodu niedrożności dróg żółciowych.

6.5/10 - (2 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here