Kasza jaglana – właściwości lecznicze i odchudzające, jak gotować i podawać

0
3270
Kasza jaglana

Otrzymywana z prosa kasza jaglana spożywana była już w okresie neolitu. Również w dawnej Polsce należała do podstawowych produktów spożywczych. Na długie lata zapomniana, dziś na nowo zyskuje popularność. Coraz więcej osób sięga po kaszę jaglaną kierując się informacjami o jej doskonałych właściwościach prozdrowotnych. Warto zdawać sobie sprawę, że można przyrządzić z niej wiele pysznych dań. Jest ona produktem uniwersalnym – sprawdzi się zarówno na śniadanie, obiad, jak i kolację. Można jeść ją na słono i na słodko. Kasza jaglana może być podawana nawet niemowlętom. Przekonajmy się co jeszcze zyskujemy wprowadzając do swojego menu łuskane proso.

Prozdrowotne właściwości kaszy jaglanej

Kasza jaglana należy do najzdrowszych kasz, dlatego często nazywana jest „królową kasz”. Jest ona bogatym źródłem witamin z grupy B (zawiera witaminy B1, B2, B6), a także witaminy E. Dostarcza także niezbędnych dla zachowania zdrowia minerałów:

  • wapnia,
  • żelaza,
  • fosforu,
  • miedzi,
  • krzemu,
  • magnezu,
  • czy potasu.

Zawiera ona również lecytynę, a co bardzo ważne – także pokaźne ilości dobrze przyswajalnego białka. Jej atutem jest ponadto znikoma zawartość glutenu – z tego względu kasza jaglana jest jednym z podstawowych pokarmów osób będących na diecie bezglutenowej.

Kasza jaglana obok kaszy gryczanej jako jedyne nie zakwaszają organizmu. Są zatem polecane na diecie alkalicznej.

Proso jako sposób na zwiększenie wydolności intelektualnej

ProsoSpożywanie kaszy jaglanej rekomendowane jest praktycznie każdemu, jednak szczególnie jej dobroczynne właściwości docenią osoby zmuszone do zwiększonego wysiłku umysłowego. Proso dzięki zawartości witamin z grupy B bardzo korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego człowieka. Praca mózgu usprawniona zostaje również dzięki zawartości potasu, magnezu i lecytyny. Królową kasz powinni włączyć do swojego menu uczniowie i studenci uczący się do egzaminów, a także osoby intensywnie pracujące umysłowo. Już po kilku dniach takiej diety można zaobserwować wyraźną różnicę – jesteśmy w stanie skoncentrować się na danym zagadnieniu dłużej niż zazwyczaj, zdecydowanie łatwiej przychodzi nam zapamiętywanie różnych informacji.

Kasza jaglana jest doskonałą alternatywą dla popularnych suplementów diety, które maja za zadanie wspierać nasz mózg. Jest ona najlepszym wyborem, gdyż jest całkowicie naturalna, nie zawiera typowych dla wielu suplementów diety szkodliwych substancji, a co najważniejsze zawarte w niej witaminy i minerały przyswajane są znacznie lepiej niż ich syntetyczne odpowiedniki.

Kasza jaglana na diecie odchudzającej?

Choć kasza jaglana (podobnie jak większość kasz) ma stosunkowo dużo kalorii (w stu gramach jest około 350 kalorii), w większości wypadków jest polecana na diecie redukcyjnej. Argumentem przemawiającym za włączeniem jej do dietetycznego menu jest fakt, że dostarcza ona wielu cennych substancji odżywczych. Nie są to więc kalorie puste. Co więcej kasza jaglana zawiera błonnik usprawniający procesy trawienne. Jest ona również źródłem krzemu, który poprawia przemianę materii, przyczyniając się tym samym do szybszej utraty zbędnych kilogramów. Proso ma działanie zasadotwórcze, jest więc doskonałym wyborem osób stosującym dietę alkaliczną. Jest również lekkostrawne, dlatego idealnie sprawdzi się w przypadku różnych dolegliwości układu pokarmowego.

Oczywiście ze względu na wysoką kaloryczność nie można pozwolić sobie na spożywanie kaszy jaglanej w nieograniczonych ilościach, jednak z pewnością będzie ona znakomitą bazą dla przygotowania dietetycznego śniadania, obiadu lub kolacji.

Kasza jaglana najlepsza na przeziębienie

Choć po kaszę jaglaną warto sięgać przez cały rok, będzie ona niezastąpiona w sezonie jesienno-zimowym, a także wczesną wiosną, kiedy większość ludzi ma skłonności do przeziębiania się. Bardzo cenione w królowej kasz są jej właściwości antywirusowe i przeciwzapalne, a także zdolności do wysuszania błon śluzowych. Z tego względu warto spożywać ją przy katarze lub różnego rodzaju alergiach. Z pewnością złagodzi przykre dolegliwości. Podczas przeziębienia z pewnością zaobserwujemy jej właściwości rozgrzewające.

W pierwszej fazie przeziębienia zamiast sięgać po apteczne specyfiki warto zastosować kurację kaszą jaglaną. W ten sposób unikniemy przykrych efektów ubocznych, a dodatkowo poprawi się nasze samopoczucie i wygląd. Regularne spożywanie kaszy jaglanej może się okazać znakomitą profilaktyką przeciwnowotworową. Dzięki dużej zawartości antyoksydantów niszczy ona wolne rodniki odpowiedzialne za rozwój wielu chorób, w tym raka.

Wpływ kaszy jaglanej na urodę?

O włączeniu prosta do swojego jadłospisu powinni pomyśleć wszyscy, którym zależy na pięknej skórze, zdrowych, błyszczących włosach i mocnych paznokciach. Składnikami, które szczególnie korzystnie wpływają na wygląd naszego ciała jest witamina E, zwana również witaminą młodości, a także krzemionka. Dzięki witaminie E nasza skóra staje się jędrniejsza, rozświetlona i wizualnie młodsza. Krzem jest w dużej mierze odpowiedzialny za kondycję włosów i paznokci. Co więcej kasza jaglana zawiera antyoksydanty, które wzmacniają odporność organizmu, a także pozwalają na dłużej zachować młody wygląd.

Kasza jaglana jako sposób na odkwaszenie organizmu

Współcześnie coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że znaczna część chorób cywilizacyjnych, w tym również nowotwory w dużej mierze spowodowane są zakwaszeniem naszych organizmów. To nie przypadek, że niekiedy zmiana diety przyczynia się do radykalnej poprawy zdrowia. Zastosowanie diety zasadowej (opartej w 70-80% na produktach o zasadowym pH i w 20-30% na pożywieniu o kwaśnym pH) szybko poprawia samopoczucie i jest początkiem pozytywnych zmian zachodzących w organizmie. Żywność o zasadowym pH to przede wszystkim warzywa i niektóre owoce, ale również kasza jaglana. Dzięki wprowadzeniu jej do codziennego menu można skutecznie oczyścić organizm z toksyn. Co więcej dzięki kaszy jaglanej można błyskawicznie pozbyć się zgagi.

Jak gotować kaszę jaglaną?

gotowanie kaszy jaglanejWiele osób (ze szkodą dla swojego zdrowia) rezygnuje z kaszy jaglanej ze względu na jej charakterystyczny, gorzki smak. Należy zdawać sobie sprawę, że goryczka ta wynika z nieumiejętnego przygotowywania prosa. Dobrą praktyką jest dokładne płukanie kaszy na przemian zimną i gorącą wodą. Łuskane proso można również namoczyć na kilka godzin, a nawet na noc przed gotowaniem, a następnie wypłukać. Innym sposobem jest delikatne uprażenie żółtych ziaren na suchej patelni, a następnie zalanie ich wodą.

Jeżeli chcemy cieszyć się pełnią właściwości kaszy jaglanej zrezygnujmy z popularnej metody gotowania jej w plastikowych woreczkach. W momencie, kiedy wylewamy pozostałą po gotowaniu wodę, pozbywamy się razem z nią wielu cennych składników odżywczych. A nie o to nam przecież chodzi. Polecany sposób to zalanie szklanki kaszy dwoma szklankami wody (chodzi o zachowanie proporcji 1:2), a następnie gotowanie jej na wolnym ogniu do momentu kiedy cała woda wyparuje. Do gotującej się kaszy można dodać odrobinę soli lub oleju, co poprawi jej walory smakowe.

Jak podawać kaszę jaglaną?

Sposobów na przyrządzanie kaszy jaglanej jest wiele, a stale rosnąca popularność królowej kasz sprawia, że codziennie powstają kolejne. Najprostszym jest podanie ugotowanej na sypko kaszy z dodatkami. Żółte ziarna będą znakomicie smakowały w towarzystwie jogurtu, jabłek i cynamonu. Osoby na diecie wegańskiej mogą podawać proso z samymi owocami. W wersji obiadowej kasza jaglana znakomicie sprawdzi się z na przykład z kurczakiem w curry i surówką. Królowa kasz wykorzystywana jest jako baza pożywnych i pysznych sałatek. Możemy połączyć ją z pokrojoną w kostkę papryką, rodzynkami, natką pietruszki, ciecierzycą, cebulą, pestkami słonecznika, a także sosem na bazie oliwy z oliwek, soki z cytryny i imbiru.

Kaszę można dodawać do placków i kotletów – w ten sposób przygotujemy zdrowsze wersje popularnych potraw. Może się ona stać podstawą aromatycznego deseru – wyczarujemy z niej rozmaite ciasta, placki, a nawet budyń jaglany. Te propozycje będą idealne dla osób, które nie przepadają za charakterystycznym smakiem prosa. Dzięki dodatkowi innych, wyrazistych składników jego posmak nie będzie wyczuwalny, a pomimo to potrawa zachowa doskonałe właściwości odżywcze.

 

4/10 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here